Jakmile přijde čas sklizně majoránky, dvě věci jsou jisté: její aroma naplní vzduch a vaše chuťové pohárky se dočkají svých úspěchů. Sklízejte majoránku ráno, kdy jsou rostliny plné esenciálních olejů. Pomyslete na to, že je to jako vybírat zralé hrozny na vinici – méně je někdy více. Nakonec, pokud ji sklidíte příliš pozdě během dne, když slunce usilovně svítí, můžete ztratit vůni, která je tak charakteristická pro tuto bylinku.

Majoran většinou dorůstá výšky 30 až 60 centimetrů a jeho větve se zaklánějí směrem dolů. Až budete připraveni sklízet, vezměte nůžky a upevněte si opasek na pracovní rukavice. Sklízíme hlavně čerstvé listy a květy, které využijete v kuchyni nebo na sušení. Pro zajištění kvalitní sklizně doporučuji stříhat vrchní části rostliny, což podpoří další růst a zajistí, že bude bushier, jako náš sousedův psa, když se mu chtělo hrát na schovávanou.

Když už máte majoránku sklizenou, je důležité ji správně skladovat. Ať už ji sušíte nebo skladujete čerstvou, zde je pár tipů:

  • Sušení: Rozložte stonky na suchém, tmavém místě s dobrým prouděním vzduchu.
  • Čerstvá majoránka: Uložte ji do plastového sáčku v lednici a spotřebujte do dvou týdnů.
  • Zamrazení: Můžete ji také nasekat a uložit do ledových formiček se studenou vodou – kdykoliv pak přidáte do polévky, máte to jako rychlý tiket do gastronomického ráje!

Správné skladování majoránky je krok, který může ovlivnit její chuť a vůni na měsíc dopředu. Vždycky se zamyslete, jakým způsobem budete majoránku využívat – zda na pizzu nebo do salátů – a podle toho ji uložte. Pamatujte, že v kuchyni není nic špatného, když si dopřejete trochu čerstvého bylinkového luxusu.